Akrilik nedir? Akrilik ne işe yarar?

Akrilik nedir?

Akrilik; renkli, renksiz ve opak çeşidi bulunan ve aynı zamanda saydam ve yarı saydam olabilen, kolay işlenip kesilebilen ve delinebilen, hafif bir plastik yapısı olan, yüksek ışık geçirgenliğine sahip, normal camlardan 6 kat daha dayanıklı ve ısıyı normal camdan % 20 daha az geçiren plastik camdır.

Transparan ve opak her renkte üretilebilen, çok kolay şekillendirilebilen, sağlığa zararı olmayan, ışık geçirgenliği olan, hafif, sağlam, çok geniş ve değişik alanlarda kullanılabilen, kuvvetli asitler ve non-polar çözücüler dahil pek çok kimyasala dayanıklı olan levhalara akrilik levhalar denir.

Akrilik, Işıklı ve ışıksız reklam panoları, Fuar standları, Yönlendirme levhaları, Broşürlük, Elektrik panoları ve Makine kapakları, İç ve Dış dekorasyon... gibi değişik alanlarda kullanılmaya çok elverişli bir üründür.

Akrilikler; Satine, Fosforlu ve Aynalı levhalarımız ile değişik ölçü, kalınlık ve renkler stoklarımızda gönyeli ithal ve yerli üretim olarak mevcuttur.

Döküm Akrilik Levhalar kesme, delme ve freze ile işleme, kıvırma, bükülme, ısı ile şekil verilmeye müsaittir.

Akrilik Levhalar nerelerde kullanılır?

Aydınlatma armatürleri, aplik imalatları, acil yönlendirme ve acil aydınlatma ürünleri, büyük aydınlatma projeleri, ışıklı reklam tabelaları, mimari yönlendirme sistemleri, broşürlük, plaket, isimlik, etiketlik, maket, display, inşaat sektörü, mobilya ve dekorasyon sektörü, balkon ve merdiven korkulukları, seperatörler, çatı aydınlatmaları, masa-sandalye gibi üretimler akrilik levhaların kullanım alanlarından bazılarıdır. Otomobil yan sanayiinde araba stop ve sinyal lambası imalatında ayrıca minibüs ve otobüs gibi ticari araç içi aydınlatmaları üretiminde de akrilik levhalar kullanılır.

Akrilik Levhalar Hijyenik olmaları ve sağlığa zararı bulunmamaları sebebi ile gıda sektöründe, gıda saklamaya ve teşhirine yönelik imalatlarda ve sağlık sektöründe çeşitli tıbbi cihaz üretimlerinde kullanılır.

Sağlamlık, transparanlık ve kolay işlenilebilirlik özellikleri ile akrilik levhalar makina imalat sektöründe, özellikle de değirmen, gıda, matbaa ve iş makinası üreticileri ve pano imalatçıları tarafından makina parçası olarak kullanılmaktadır.